,

Wyłudzenia za pośrednictwem fałszywych sms

wyłudzenia w sms z linkiem

Otrzymałaś/eś sms z wiadomością nakłaniającą do kliknięcia w link? Wiadomość ta informuje o konieczności dokonania płatności najczęściej drobnej kwoty, lub pobrania aplikacji? Zdarzyło się Tobie kliknąć w ten link? Koniecznie zapoznaj się z naszymi poradami dzięki którym unikniesz utraty danych i swoich pieniędzy!

 

Przyszedł SMS z linkiem do płatności?

W dzisiejszych czasach ludzie rzadko noszą ze sobą gotówkę, ponieważ płatność jest wykonywana kartą, przelewem, aplikacją mobilną lub zegarkiem. Internetowi przestępcy doskonale zdają sobie z tego sprawę i coraz częściej dopuszczają się kradzieży wykorzystując najnowszą technologię.
Z pewnością znacie kogoś z bliskiego otoczenia kto otrzymał nieprawdziwą wiadomość SMS ze skierowaniem na kwarantannę. Zdarzają się też wiadomości w sprawie odebrania paczki kurierskiej i zapłaty za nią pobraniowo, lub opłacenia rachunków za prąd. W SMS najczęściej jest dołączony link, dzięki któremu odbiorca będzie mógł „sprawdzić” więcej informacji dotyczących treści wiadomości. Dlaczego powinieneś zignorować taką wiadomość z dołączonym linkiem?
Wyłudzenia za pomocą wysyłania wiadomości SMS działają w ten sposób, że po kliknięciu linka zostaje ściągnięte złośliwe oprogramowanie. Sprawia ono, że złodzieje będą mogli śledzić każdy Twój ruch w urządzeniu. Jakie to niesie za sobą konsekwencje? Dzięki aplikacji zamieszczonej na fałszywej stronie, oszuści będą w stanie ukraść Twoje dane osobowe lub loginy i hasła do mobilnej bankowości, które są zgromadzone w Twoim telefonie. Fałszywa strona internetowa, która pojawia się po kliknięciu w link niepokojąco przypomina witryny kurierskie i bankowe.

Kliknąłeś w link w sms

Nowa metoda na telefon

Istnieje jeszcze nowsze działanie oszustów. Jest to metoda, w której złodzieje dzwonią do potencjalnej ofiary z numeru przypominającego bankowy. Oszuści podszywają się pod pracowników banku i telefonicznie przekonywują „klientów” do pobrania fałszywej aplikacji. Instalacja takiego programu na swoim urządzeniu, niesie za sobą podobne konsekwencje jak w przypadku SMSów z linkiem. Bardzo często program ten można ściągnąć z popularnego sklepu z aplikacji – dlatego często nie wzbudza to podejrzeń u odbiorców.

Jak zapobiegać wykradaniu danych?

PAMIĘTAJ! Nigdy nie reaguj na podejrzane wiadomości SMS i nie klikaj w podane linki. W większości przypadków najprawdopodobniej jest to próba wyłudzenia od Ciebie wrażliwych danych, które mogą doprowadzić do dalszych konsekwencji. Pamiętaj również, że oszuści bywają bardzo kreatywni i tego typu SMSy nie muszą dotyczyć tylko kwarantanny, odbioru paczek czy opłacenia rachunków. Jeśli już jest za późno i kliknąłeś w link z SMSa – zapraszamy do naszego serwisu. Wykonamy kopię Twoich ważnych danych (z wyjątkiem złośliwych aplikacji), następnie wymienimy w nim oprogramowanie na najnowszą wersję i przywrócimy kopię z danymi na Twoje urządzenie.
Dzięki temu będziesz mieć pewność że Twoje urządzenie jest ponownie w pełni bezpieczne i można z niego w pełni korzystać.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *