Wykrywacz Fisher F5 piszczy i nie działa poprawnie. Oto co mu dolega.

serwis telefonów gdańsk gdynia sopot trójmiasto

Wykrywacze metalu to z reguły solidne urządzenia. Muszą takie być, ponieważ często zabieramy je w naprawdę ciężki teren. Czasami jednk nawet one zawodzą i sprawiają problemy, tak jak ten Fisher F5, który niedawno trafił do naszego serwisu.

Tak wyglądał ten wykrywacz:

Wykrywacz Fisher F5 nie działa piszczy - uszkodzenie

Tak wyglądał wykrywacz Fisher F5 naszego klienta. Już na pierwszy rzut oka widać, że coś jest z nim nie tak.

Wcześniej klient nie miał większych problemów ze swoim wykrywaczem Fisher F5. Wiadomo, trzeba było o niego dbać, jak o każdy wykrywacz – przeczyścić, sprawdzić gniazdo kabla lub wymienić sam kabel od czasu do czasu. Typowe i zupełnie normalne rzeczy.

Niestety, pewnego dnia wykrywacz odmówił posłuszeństwa na dobre.

Wykrywacz Fisher F5 nie działa poprawnie

Tego felernego dnia, wykrywacz po włączeniu zaczął wydawać regularne “piski”. Nie dało się z nim nic zrobić. Nie pomagało kręcenie pokrętłami, wchodzenie w ustawienia, ani odłączanie kabla.

Nie pomogła też klasyczna terapia wstrząsowa, czyli wyciągnięcie baterii na jakiś czas. Fisher jak uparty piszczał i za nic nie chciał współpracować.

Cóż – klient zrobił co mógł, nadszedł więc czas, aby na wykrywacz zerknął serwisant. I tak właśnie wykrywacz pojawił się na naszym stole serwisowym.

Faktycznie piszczał, jakby oszalał. I powodem jego piszczenia nie było wzbudzenie wykrywacza, bo zachowywał się dokładnie tak samo z odpiętym kablem i z dala od urządzeń elektrycznych. No dobrze, więc co te piski oznaczają i skąd się wzięły?

Awaria i przejście w tryb serwisowy

Takie zachowanie wykrywacza Fisher F5 oznacza, że przeszedł on w tryb serwisowy. Nie mieliśmy co do tego wątpliwości. Pytanie tylko, dlaczego wykrywacz sam chciał “się serwisować”? Okazuje się, że zupełnie nie chcąco, ale wykrywacz dał nam wskazówkę, dlaczego tak się zachowuje.

Żeby potwierdzić nasze przypuszczenia, zaczęliśmy demontaż i darmową diagnozę usterki.

Po zdjęciu przedniego panelu zobaczyliśmy wyświetlacz wraz z pokrętłami i płytą główną:

Wykrywacz Fisher F5 nie działa piszczy - zdjęcie płyty głównej

Wyświetlacz i pokrętła wyglądają dobrze.

 

Póki co wszystko wyglądało w porządku, więc rzuciliśmy też okiem na tył płyty głównej:

Wykrywacz Fisher F5 nie działa piszczy - tył płyty głównej

Z tyłu również nie znaleźliśmy żadnych problemów.

 

Tutaj też wszystko było ok. Na pierwszy rzut oka nie widać żadnych podejrzanych znaków, które sugerowałyby, że płyta główna jest uszkodzona. Poza samoczynnym wejściem w tryb serwisowy sugeruje zupełnie inną usterkę, która znajduje się w innym miejscu.

A tym innym miejscem jest panel dotykowy – tak zwana klawiatura. A tam sytuacja nie wyglądała już tak dobrze.

Już pierwszy rzut oka na panel klawiatury pokazał nam, że dzieje się tam coś złego. Widzisz te czarne plamy na zdjęciu, w miejscach, gdzie są pokrętła?

Wykrywacz Fisher F5 nie działa piszczy - panel klawiatury

Korozja w panelu klawiatury.

 

Jak myślisz, co one oznaczają? Oznaczają one nic innego, a to że do panelu klawiatury dostała się woda. Oraz odrobinę błota i innego brudu, ale to przecież normalne warunki, w jakich korzystamy z wykrywaczy.

Zobacz, tak to wygląda z bliska:

Wykrywacz Fisher F5 nie działa piszczy - woda w klawiaturze

Brud i wilgoć to starzy wrogowie elektroniki.

 

Woda powoduje korozję i po czasie sprawia, że przyciski nie mają styku. Lub, tak jak w tym przypadku, powoduje ich zwarcie. Więc powodem tego całego zamieszania było zwarcie na klawiaturze. To dlatego wykrywacz działał w trybie serwisowym, bo jego elektronika wykryła, że z klawiaturą “coś jest nie tak”.

Znamy już usterkę, czas ją naprawić!

W tej chwili znaliśmy już dokładnie problem i mogliśmy wycenić naprawę. Więc na tym etapie zakończyła się nasza darmowa diagnoza. Poinformowaliśmy klienta o powodach usterki oraz o koszcie naprawy jego wykrywacza. Dostaliśmy akceptację, więc bez zwłoki zabraliśmy się do roboty.

Najpierw porządnie wyczyściliśmy klawiaturę specjalnym alkoholem do czyszczenia elektroniki, który jest bezpieczny dla plastików, gumy i innych wrażliwych elementów. Następnie zlokalizowaliśmy wszystkie zwarcia i usunęliśmy je.

Kolejnym krokiem było odbudowanie uszkodzonych, skorodowanych styków. Polegało to na powleczeniu ich cienką warstwą cyny lutowniczej.

I to był już koniec naprawy. Teraz przyszedł czas na test działania, aby wykluczyć inne ewentualne usterki. I tutaj szybko okazało się, że wszystko jest w porządku.

W ten sposób oczyszczona i odnowiona klawiatura znowu jest sprawna, a wykrywacz na powrót działa tak, jak należy, co widać na poniższym zdjęciu:

Wykrywacz Fisher F5 nie działa piszczy - naprawiony

Naprawiony wykrywacz Fisher F5 jest znowu sprawny!

 

Mamy nadzieję, że wykrywacz będzie długo i sprawnie służył swojemu właścicielowi. Życzymy też wielu udanych wypadów i wykopania mnóstwa ciekawych skarbów!

Tobie też pomożemy!

A jeśli Ty też masz problem ze swoim wykrywaczem i chciałbyś go za darmo zdiagnozować, to nie wahaj się i skontaktuj się z nami. Darmowa diagnoza do niczego Cię nie zobowiązuje, a w zamian dowiesz się co jest uszkodzone i ile będzie kosztować naprawa Twojego wykrywacza.

Skontaktuj się z nami – kliknij niebieski przycisk poniżej i przejdź na naszą stronę kontaktową:

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *