Jak odzyskać dane z zepsutego telefonu: Case study na przykładzie Huawei p8

Jak odzyskać dane z zepsutego telefonu

Dzisiaj mamy prawdziwie hardkorowy temat. Pokażemy Ci krok po kroku jak wygląda odzyskiwanie danych z zepsutego smartfona. Tak, to jest możliwe – nawet gdy Twój telefon jest „martwy” nadal istnieje szansa, że da się z niego wydobyć Twoje dane! Oto jak się to robi.

Do Contact Service zgłosił się klient z zepsutym smartfonem Huawei p8. Telefon nie włączał się i nie reagował na żadne próby uruchomienia – czy to podłączając ładowarkę, czy komputer. Co więcej, smartfon uległ nagłemu uszkodzeniu, a nasz klient nie posiadał kopii zapasowej swoich danych. Zależało mu więc na naprawie swojego urządzenia.

Jak zawsze, tak i w tym przypadku przeprowadziliśmy darmową diagnozę zepsutego smartfona. Rozebraliśmy go na czynniki pierwsze i zaczęliśmy testy. Niestety, w tym przypadku zmuszeni byliśmy przekazać klientowi najgorszą wiadomość – naprawa jego smartfona była niemożliwa.

No cóż – mimo naszych szczerych chęci i sporych umiejętności naprawy – takie przypadki czasami mają miejsce. Jedne smartfony są droższe, inne tańsze – ich zepsucie może uderzyć w nasze portfele, ale… najbardziej bolą nas utracone wspomnienia w postaci zdjęć i filmików.

Zepsuty smartfon to utracone dane? Niekoniecznie!

Wyobraź sobie, że to Ty jesteś klientem, który przychodzi do nas z padniętym telefonem. Niedawno urodziło Ci się dziecko i masz tam tysiące zdjęć i filmików z tego pięknego okresu… a raczej miałeś, bo telefonu nie da się naprawić.

Jakbyś się poczuł w takiej sytuacji?

Jeśli nawet przykład z dzieckiem jest dla Ciebie obcy, to myślę, że łatwo możesz sobie wyobrazić, jak wielka jest to strata.

To właśnie dlatego oferujemy naszym klientom ostatnią deskę ratunku, czyli… Odzyskanie danych z zepsutego smartfona!

Odzyskanie danych z zepsutego telefonu – jak się to robi?

Proces ten polega na bezpośrednim podłączeniu się do pamięci urządzenia i skopiowaniu jej zawartości. Z reguły w takim przypadku należy zdemontować pamięć z płyty głównej, wykonać kilka dodatkowych czynności, a następnie umieścić ją w urządzeniu, które będzie w stanie ją odczytać.

Przygotowałem dla Ciebie opis tego procesu krok po kroku wraz ze zdjęciami.

Krok pierwszy to demontaż płyty głównej i zlokalizowanie chipu pamięci.

Jak odzyskać dane z zepsutego telefonu - pamięć na płycie głównej

 

Następnie płytę umieszczamy w stabilnym uchwycie, aby bezpiecznie zdemontować pamięć.

Jak odzyskać dane z zepsutego telefonu - płyta w uchwycie

 

Często pamięć osłonięta jest dodatkową stalową ramką – należy ją wyciągnąć.

Jak odzyskać dane z zepsutego telefonu - Wyciągamy ramkę

 

Teraz nadchodzi moment krytyczny – należy wylutować pamięć. Jest to niezwykle delikatny i precyzyjny proces ze względu na mnóstwo punktów lutowniczych. Są one na tyle małe, że popełniając błąd, można je wyrwać i… narobić sobie dodatkowych kłopotów.
Tak wygląda pamięć tuż po wylutowaniu (zwróć uwagę na ilość kleju – poza tym, że przylutowana, była także solidnie przyklejona):

Jak odzyskać dane z zepsutego telefonu - Wylutowana pamięć

 

Teraz należy usunąć cały ten klej – rzuć okiem na to, jak wygląda pamięć teraz, a za chwilę zobaczysz różnicę na kolejnych zdjęciach.

Jak odzyskać dane z zepsutego telefonu - Pamięć

 

Jak odzyskać dane z zepsutego telefonu - Przed czyszczeniem

Pamięć przygotowana do czyszczenia.

 

Wkładamy pamięć do podstawki ,nakładamy topnik i lutownicą wraz z taśma rozlutowującą usuwamy pozostałości kleju oraz cyny z kości pamięci.

 

Jak odzyskać dane z zepsutego telefonu - W trakcie czyszczenia

W trakcie czyszczenia – mnóstwo kleju schodzi z pamięci!

 

Jak odzyskać dane z zepsutego telefonu - Wyczyszczona

Wyczyszczona pamięć – prawda, że jest różnica?

 

I w ten sposób pamięć jest przygotowana do odczytu. Ostatnim krokiem jest umieszczenie jej w programatorze i… skopiowanie jej zawartości!

Jak odzyskać dane z zepsutego telefonu - Odczyt w Programatorze

Odczytujemy dane z pamięci.

 

Cała operacja zakończyła się sukcesem. Mimo że telefon nie nadawał się do naprawy, to jednak pocieszyliśmy naszego klienta odzyskaniem jego ważnych danych z pamięci urządzenia. Zawsze staramy się, jak możemy, ale gdy wszystko zawodzi, odzyskiwanie danych jest ostatnią rzeczą, którą możemy zrobić dla naszych klientów.

 

Mam nadzieję, że podobał Ci się mój opis odzyskiwania danych krok po kroku. Dzięki niemu teraz wiesz, na czym to polega i wiesz, że nie musisz rozpaczać, gdy Twój smartfon ulegnie poważnej usterce. Dopóki pamięć jest sprawna, dopóty można ją odczytać!

Czy chcesz odzyskać dane ze swojego urządzenia?

Jeśli masz jakieś pytania na temat odzyskiwania danych, to zapraszamy do kontaktu. Doradzimy Ci i chętnie pomożemy, a przede wszystkim zrobimy wszystko, aby odzyskać Twoje dane. Dodatkowo odzyskujemy też zawartość pendrive’ów i kart pamięci.

 

PS: Mieszkasz od nas za daleko? Wyślij swoje urządzenie pocztą lub kurierem!

Skontaktuj się z nami. Kliknij niebieski przycisk poniżej:

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *