Odzyskiwanie danych – na czym to polega?

To wydaje się oczywiste – klikasz “Usuń” lub w gorszych sytuacjach “Formatuj” i… żegnajcie dane. Kasujesz je, znikają z komputera i nie masz możliwości ich odzyskać. Ale tylko pozornie.

Jak to? Przecież już je skasowałem – nie ma ich na dysku! Jak można skasować coś „pozornie”?

Nie zdziwię się, jeśli po przeczytaniu wstępu powyższe pytanie pojawiło się w Twojej głowie. Kiedy pierwszy raz usłyszałem o odzyskiwaniu danych, moja reakcja była podobna. Dzisiaj mało co potrafi mnie w tym temacie zadziwić.

Zawsze byłem ciekaw nowych rzeczy – szczególnie tych związanych z elektroniką i komputerami. Pamiętam, że gdy tylko dowiedziałem się, że usunięte dane można odzyskać, to… zacząłem eksperymentować na sobie. Ściągałem programy jeden za drugim, kasowałem jakieś rzeczy i – o cholera – to faktycznie działało!

Później okazało się, że nie do końca, bo tak technologia jak i programy, których wtedy używałem były niedoskonałe. Nie dało się odzyskać niektórych plików, ale fakt pozostawał ten sam – mimo ich usunięcia, one… nadal gdzieś tam siedziały! Dzisiejsze programy do odzyskiwania pozwalają w tym temacie czynić prawdziwe cuda, ale… Jak? Dlaczego?

To była sytuacja, która pobudziła moje zainteresowanie tą tematyką. Obecnie w naszym serwisie odzyskujemy dane profesjonalnie od kilkunastu lat i – co tu dużo mówić – temat odzyskiwania nie ma dla nas tajemnic. Jednak rozumiem, że może on budzić kontrowersje – dlatego poniżej w prosty sposób wyjaśnię Ci, na czym to polega. To żadna magia – po prostu trochę techniki. Wszystko sprowadza się do poznania sposobu, w jaki dane zapisywane są w pamięci.

Warstwy danych i ich odzyskiwanie

Widzisz, pamięci to bardzo ciekawe ustrojstwa. Dane, które w sobie zapisują, można porównać do warstw.

Pierwsza warstwa, nazwijmy ją górną, to wszystkie pliki, do których masz dostęp. Wszystkie zdjęcia, piosenki, filmy, gry – cokolwiek. Widzisz je na ekranie, masz do nich dostęp w każdej chwili.

Druga, dolna warstwa jest ciekawsza, bo jest ukryta. Nie masz do niej dostępu z poziomu komputera, smartfona czy tabletu. Są w niej dokładnie te same dane co w warstwie górnej. Co ciekawsze – pozostają zapisane na niej nawet, gdy je usuniesz. Niestety, nie będą tam na zawsze…

Rozumiem, że to nadal może wydawać się skomplikowane, dlatego przejdźmy po kolei przez każdy etap zapisu i usunięcia danych z pamięci, żeby lepiej zrozumieć ten temat:

  1. Pamięć jest pusta
  2. Zapisujesz na niej dane, które pojawiają się jednocześnie w górnej i w dolnej warstwie
  3. Kasujesz dane. Nie ma ich w górnej warstwie, komputer ich nie widzi. Jednak nadal są zapisane w tej dolnej i… można je odzyskać specjalnymi programami. Ale tylko do czasu.
  4. Zapisujesz nowe dane i wtedy pojawiają się one znów w górnej i dolnej warstwie. Z tego powodu stare dane z dolnej warstwy zostają trwale wymazane. Teraz już nie da się ich odzyskać.

I na tym polega cały trik z odzyskiwaniem danych. Zaawansowane programy są w stanie dotrzeć do tej dolnej warstwy i “wydobyć” na wierzch wszystkie usunięte kiedyś dane. Tracisz tą możliwość w momencie, gdy w pamięci zaczniesz zapisywać nowe pliki.

Skasowałeś? Chcesz odzyskać? Nie zapisuj!

Dlatego najważniejszą zasadą, gdy przez przypadek usuniesz ważne dane, jest niezapisywanie w ich miejsce nowych plików. Jeśli chcesz odzyskać te dane, wtedy koniecznie musisz skontaktować się z firmą, która specjalizuje się w takich usługach. Jeśli tego nie zrobisz i będziesz zapisywał nowe dane, wtedy te stare przepadną bezpowrotnie.

Przy okazji muszę Cię ostrzec. Skup się, bo to będzie bardzo ważna informacja. Czy kiedykolwiek odsprzedałeś komuś stary komputer, telefon, pendriva, kartę pamięci… jakiekolwiek urządzenie, w którym miałeś swoje dane? Myślę, że większość osób może odpowiedzieć na to twierdząco – przyjmuję więc, że odsprzedałeś swoje urządzenie.

Co zrobiłeś przed sprzedażą? Sformatowałeś je? Zresetowałeś telefon lub tablet? Po prostu skasowałeś pliki?

Jeśli trafiłeś na cwanego kupującego, ten bez problemu mógł odtworzyć i przeglądnąć Twoje dane!

Prywatne zdjęcia, ważne dokumenty, hasła, dane kart kredytowych i inne, przeznaczone tylko dla Ciebie… on mógł to wszystko odzyskać!

Wiedziałeś o tym?

Na szczęście jest skuteczny sposób na trwałe wymazanie Twoich danych z pamięci (formatowanie tego nie zrobi!). Niebawem napiszę na ten temat artykuł i jeśli chcesz zadbać o Twoje dane, to nie przegap go i zapisz się do naszego newslettera. Powiadomienie o artykule otrzymasz na swój adres e-mail.

[okienko z zapisem]

Fachowe odzyskiwanie

Odzyskanie Twoich danych to nie jest żadna magia i mam nadzieję, że tym artykułem nieco wyjaśniłem Ci, na czym to polega. Jednak opisałem tu tylko jeden przypadek, bo odzyskać je można również z uszkodzonych nośników, a także ze smartfonów i tabletów. Wszystko to omówię w osobnych artykułach (zachęcam Cię – zapisz się do newslettera, wtedy ich nie przegapisz).

Od teraz możesz być spokojniejszy – przypadkowe usunięcie lub uszkodzenie pamięci nie musi oznaczać, że już nigdy nie zobaczysz swoich zdjęć, filmów, ważnych dokumentów. Napisz do nas w każdym przypadku – nawet tym najgorszym. Odzyskiwanie danych to nasza specjalizacja od lat i nie raz już ratowaliśmy nawet beznadziejne przypadki.
Zadzwoń lub napisz do nas, a my odpowiemy, jak możemy Ci pomóc.

I pamiętaj – u nas wycena naprawy lub odzyskiwania danych jest zawsze darmowa!

Skontaktuj się z nami – skorzystaj z poniższego okienka