Huawei P8 Lite – nie działa WiFi i Bluetooth. Jak naprawić tę usterkę?

Huawei P8 Lite nie działa WiFi

Tym razem otrzymaliśmy do serwisu telefon Huawei P8 Lite. Właściciel przyniósł go do nas z jasnym komunikatem: „Nie działa w nim WiFi i Bluetooth – czy da się go naprawić?” Nie pozostało nam nic innego, niż to sprawdzić!

Dlaczego w Huawei P8 Lite nie działa WiFi i Bluetooth?

Dlaczego WiFi i Bluetooth nie działają? Doświadczenie od razu podpowiadało nam, co może być faktyczną przyczyną tego problemu. My jednak musimy być pewni. A żeby być pewnym, należy najpierw wyeliminować najprostsze przyczyny.

W tym przypadku najprostszą przyczyną byłby błąd systemu. Czasem może tak się zdarzyć, że system operacyjny telefonu „zawiesi się” i  będzie pracował niewłaściwie. Rozwiązaniem tego problemu jest często ponowne uruchomienie telefonu lub tak zwany Hard-Reset – ale w tym przypadku utracisz swoje dane (które de facto możemy potem odzyskać w razie potrzeby).

Jednak jest jeszcze prostszy sposób diagnozy. Wystarczy wejść w ustawienia telefonu do zakładki „Informacje o urządzeniu”. Tam, powinieneś znaleźć pozycję „Wifi/Bluetooth” lub coś o podobnej nazwie. I pod tą własnie pozycją, znajduje się tak zwany adres modułu Wifi/Bluetooth (zwykle jest to ciąg liczb i cyfr).

Więc jeśli nie widzisz tam żadnego adresu… Oznacza to, że moduł ten jest albo uszkodzony, albo nie ma właściwego połączenia z płytą główną.

I dokładnie tak było w tym przypadku.

Uszkodzony moduł

Huawei P8 Lite naszego klienta nie działało WiFi i Bluetooth ponieważ uszkodzony był moduł odpowiedzialny za poprawne działanie tych funkcji.

Ta informacja nie pozostawiała żadnych wątpliwości – szykuje się lutowanie! Zaczęliśmy oczywiście od rozłożenia telefonu.

Nie będę Cię tu zanudzał o samej rozbiórce, za to opowiem Ci o naprawie niedziałającego modułu WiFi/Bluetooth w Huawei P8 Lite.

Fachowa naprawa Huawei P8 Lite, w którym nie działa WiFi i Bluetooth

Gdy mieliśmy już telefon „na stole”, pomierzyliśmy go miernikiem, niczym lekarze osłuchują swoich pacjentów i potwierdziliśmy nasze przypuszczenia. Moduł WiFi/Bluetooth był uszkodzony. Zatem, trzeba było go wylutować i to był nasz pierwszy krok do naprawy.

Oto jak wygląda ten uszkodzony delikwent.

Huawei P8 Lite nie działa wifi i bluetooth - Zepsuty moduł

 

Niestety wylutowanie tego układu nie było takie proste, bo dodatkowo był on przyklejony do płyty głównej Huawei P8 Lite. To dosyć popularny zabieg producentów telefonów, który ma spełniać trzy zadania:

 • Chronić układ przed oderwaniem się na skutek upadku
 • Chronić układ przed wpływem wilgoci
 • Zniechęcić domorosłych serwisantów przed naprawą

Tak wyglądał nasz zepsuty moduł WiFi tuż po wylutowaniu.

Huawei P8 Lite nie działa wifi i bluetooth - Wylutowany moduł

 

Jak widzisz, nie wyglądało to jakoś atrakcyjnie, a to dlatego, że wszędzie było pełno kleju, który trzeba było usunąć, a płytę główną porządnie wyczyścić.

Po oczyszczeniu mieliśmy taki oto widok – prawda, że teraz jest dużo lepiej?

Huawei P8 Lite nie działa wifi i bluetooth - Płyta oczyszczona

 

Ostatnim krokiem było przylutowanie nowego modułu. Technika lutowania takich modułów polega na tak zwanym „kulkowaniu”. Najpierw należy zrobić na stykach układu małe kuleczki z cyny. Następnie trzeba bardzo dokładnie położyć układ na płycie głównej i pamiętać, żeby był skierowany we właściwą stronę. W ten sposób wszystkie połączenia będą poprawne, a układ będzie działał, jak należy.

Jeśli na tym etapie popełnisz błąd, cała zabawa czeka Cię od nowa – musisz wyciągnąć układ, oczyścić wszystko i zrobić kulki na nowo.

Ostatnim krokiem jest podgrzanie płyty i modułu na tyle, żeby cyna się stopiła i „przylutowała” go do płyty głównej… I tutaj trzeba bardzo uważać, gdyż za wysoka temperatura może trwale uszkodzić cały telefon.

Tak wyglądał nasz nowy, sprawny moduł WiFi/Bluetooth tuż po wlutowaniu go do płyty głównej.

Huawei P8 Lite nie działa wifi i bluetooth - Nowy moduł

 

Skoro naprawa została zakończona, mogliśmy przejść do testów działania. Najpierw uruchomiliśmy telefon „na stole”, bez składania go. Pomiary wyglądały obiecująco, więc po tym mogliśmy go już poskładać bez ryzyka, że za chwilę znowu będziemy musieli go rozbierać.

Huawei znowu jest sprawny!

Uruchomiliśmy telefon, weszliśmy w ustawienia, włączyliśmy WIFi i… połączyliśmy się z internetem! Następnie odpaliliśmy Bluetooth i… bez problemu przesłaliśmy zdjęcie.

Pozostało nam już tylko ogłosić dobrą nowinę:

Huawei P8 Lite naszego klienta znowu jest sprawny!

A oto potwierdzenie:

Huawei P8 Lite nie działa wifi i bluetooth - Wifi Działa

Jeśli Ty też masz problem z połączeniem z WiFi i Bluetooth w swoim telefonie, zgłoś się do nas na bezpłatną diagnozę. Za darmo doradzimy Ci, sprawdzimy Twoje urządzenie, powiemy Ci, co jest uszkodzone i podamy koszt ewentualnej naprawy.

Kliknij niebieski przycisk poniżej i skontaktuj się z nami:

 

4 komentarzy:
 1. Olo
  Olo says:

  A jak wyskakuje Dostęp wzbroniony…pomimo wyszukiwania sieci wifi..niby chce się połonczyc i wyskakuje komunikat… ale nie dziala hot spot w telefonie bo inny telefon nie wyszukuje tego telefony..blutu działa

  Odpowiedz
 2. DawiQ
  DawiQ says:

  Mi moj hwawei p8 lite nie chce sie polaczyc ani z pasem do telefonu Ipega ani ze sluchawkami sony w dodatku nawet jak mam wszystkie kreski zasiegu i internetu to i tak film ktory chce obejrzec na yt laduje sie wiecznie co mam zrobic?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *